رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران

رامسر؛ مرکز گردشگری شهرهای شمال ایران

رامسَر از شهرهای استان مازندران در شمال ایران هست.این شهر که پیش از این سخت سر نام داشت، آخرین شهر غرب مازندران هست که مردمان بومی آن به زبان هندواروپایی و بهگیلکی صحبت می کنند.

شهرستان رامسر که دارای ساحلی خوشگل با مناظر کوهستانی و جنگلی هست، از شهر های پرطرفدار شمال ایران برای گردشگری می باشد. با ما همراه باشید تا شما را با بعضی از مشهور ترین جاذبه های گردشگری رامسر از روستای جواهرده گرفته تا تله کابین رامسر آشنا کنیم.

۱» جواهرده

روستای جواهرده که در قبل به صورت جورده تلفظ می شد، به معنی ده بالا در مقابل جیرده یعنی ده پایین می باشد که یکی از ناب ترین جاذبه های گردشگری رامسر و از مناطق بسیار خوشگل در این شهرستان و در استان مازندران هست. جنگل های سرسبز روستای تاریخی جواهرده در نیمی از سال با برف پوشانده شده و در تابستان نیز هوای بسیار خنکی را برای این منطقه به ارمغان می آورد.

جواهرده را میتوان نگین فیروزه کوه های البرز در شهرستان رامسر به حساب آورد. روستای جواهرده، این شاهکار طبیعت با اینکه فاصله اش از دریای خزر کم هست، اما به طرز شگفت انگیزی در ارتفاع بالایی از سطح دریا یعنی نزدیک ۲ هزار متر قرار گرفته هست.

رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران

۲» بوستان جنگلی صفارود

برای دسترسی به بوستان جنگلی صفارود و بهره مندی از آب و هوای مطبوع آن، باید از ابتدای جاده جواهرده در میدان غربی شهر حرکت کرده و پس از طی کردن ۹ کیلومتر و عبور از مسیری خوشگل میتوان به این پارک که در نزدیکی صفارود قرار گرفته، رسید. از آنجایی که این بوستان که دارای رودخانه آب معدنی می باشد، در پایین جاده و در بین دره قرار دارد، برای ورود به آن، پله هایی از جاده تا بوستان صفا رود ساخته اند.

رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران

۳» قله مارکو

در ۳ کیلومتری دریای خزر و در ۶ کیلومتری شرق رامسر در مسیر تنکابن به رامسر، قله ی مارکو با وسعت حدود ۶۰۰ هزار متر مربع که از آلبوم کوه های البرز می باشد، قرار گرفته هست. ارتفاع قله این کوه از سطح دریا ۵۰۰ متر بوده و سرتاسر آن پوشیده از انواع درختچه ها، درختان انجیر، بلوط، شمشاد و ازگیل می باشد.

مزارع برنج، باغات چای و مرکبات و همینطور منظره شهر کتالم که در شمال قله قرار گرفته هست، با چشم انداز زیبایی که به دریا دارد و همینطور تسلط به ارتفاعات و تپه های سرسبز البرز و وجود رودخانه ها از جمله رودخانه نسارود در شرق این قله، سبب شده هست که به یک مکان بسیار شگفت انگیز و تماشایی برای گذراندن اوقات فراغت تبدیل شود.

رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران

۴» آب های گرم معدنی

آب های گرم معدنی که خاصیت طبی و درمانی دارند، بخش وسیعی از شهرستان رامسر را در برگرفته اند که گردشگران زیادی از این آب های گرم معدنی بهرهگیری می کنند. از جمله ویژگی های بسیار دیدنی رامسر، وجود آب گرم ها در نزدیکی ساحل دریا می باشد که منحصر به فرد و تماشایی هست.

برای درمان مریضی های پوستی و رماتیسم، همینطور برای درمان دردهای عصبی و عضلانی، می‌توانید به استخر و وان هایی که در شهرهای کتالم و سادات محله رامسر وجود دارد، بروید. فاصله سادات محله که زمانی معاف محله گفته می شد و پس از مدتی به سید محله تغییر نام یافت، از شهرستان رامسر ۵ کیلومتر می باشد که بیشترین چشمه های آب گرم معدنی در این شهر واقع شده اند.

رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران

۵» گرسماسر

مسیری جنگلی و خوشگل در مسیر رامسر به کتالم که اگر تا آخر آن را با ماشین خود بروید، به گرسماسر که از ییلاقات باشکوه و زیبای رامسر می باشد، می‌رسید. گرسماسر در مسیر کوهنوردانی هست که برای بهره مندی از مناظر طبیعی و زیبای لپاسر، به قله ی ۳۶۰۰ متری پوشیده از برف به نام سماموس میروند. گرسماسر و جواهرده، دو ییلاق بسیار مشهور و خوش آب و هوای شهرستان رامسر می باشند.

رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران

۶» موزه تماشاگه خزر

موزه تماشاگه راز که مشهور به کاخ مرمر می باشد و دارای معماری اروپایی هست، به مساحت ۶۰۰ متر در سال ۱۳۱۶ در باغی به مساحت ۶۰ هزار متر ساخته شده هست. هنرمندان بزرگ ایران و دنیا، استادانه طرح زیبای خویش را در داخل کاخ با گچ بری های تماشایی و سقف بسیار خوشگل که با ۴ ستون سنگی بزرگ خوش تراش مهار شده، به کار برده اند و ببر سنگی، مجسمه های برنزی و مرمری و نقاشی عتیقه، فرش های نفیس و گران بها و کریستال، همۀ و همۀ در ین کاخ موزه در معرض دید قرار گرفته اند.

باغ این موزه از نظر تنوع گونه های گیاهی از جمله مرکبات و گونه های گیاهی نایاب خارجی که در آن کاشته شده هست، از باغ های منحصر به فرد ایران می باشد. نخستین نهال مرکبات اصلاح شده ایران، در این باغ کاشته شده هست.

رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران

۷» تله کابین رامسر

بزرگ ترین تله کابین کشور، تله کابین رامسر می باشد که از ساحل خزر تا ارتفاعات جنگلی کشیده شده هست. این تله کابین که توسط بخش خصوصی ایجاد شده، دارای ۵۰ کابین بوده و طول مسیر آن ۲ کیلومتر می باشد. همینطور این تله کابین که در ۳۰۰ متری شهر چابکسر و ۵ کیلومتری غرب رامسر قرار دارد، جزو نخستین تله کابین های خاورمیانه می باشد که از ساحل به ارتفاعات جنگلی کشیده شده هست. این تله کابین از ۵۰ کابین تشکیل شده هست که در مجموع، ظرفیت حمل ۴۵۰ نفر در یک ساعت را دارد.

جاذبه های گردشگری رامسر و شمال ایران بسیار چندان می باشد و ما به بعضی از انها از جمله روستاهای جواهرده و گرسماسر، نگین این شهرستان، اشاره کردیم. امیدواریم که این مطالب برای شما خوب و موثر واقع شده باشد. ما هم در مجله همگردی آرزو می‌کنیم که شما عزیزان از سفر خودتان لذت ببرید و روزهای شادی را در سفرهایتان سپری کنید.

رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایرانلینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران – گردشگری در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران – گردشگری
http://mofidestan.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%85%d8%b3%d8%b1%d8%9b%d9%86%d9%82%d8%b7%d9%87-%da%af%d8%b1%d8%af%d8%b4%da%af%d8%b1%db%8c-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b4%d9%85%d8%a7%d9%84-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86/