مفیدستان:


آب را دریاب!


کودک و نوجوان > فرهنگی – اجتماعی – آوا زمانی:
چرا زمین ما در منظومه‌ی شمسی یکتاست ؟ به‌خاطر آب! آب یعنی زندگی و این‌که در زمین زندگی جریان دارد به‌خاطر وجود آب است. بیایید نگاهی بیندازیم به وضعیت آب در کره‌ی زمین، در روزگار ما.

  • آب در دسترس یك درصد

از بین آب‌های موجود روی کره‌ی زمین، ۹۷/۵درصد آن آب شور است و تنها ۲/۵ درصد آب شیرین وجود دارد.

۷۰ درصد آب‌های شیرین، یخ‌های قاره‌ی جنوبگان و گرینلند (در اقیانوس منجمد شمالی) هستند و بخش قابل توجهی از آن‌ها نیز در داخل زمین قرار دارند. یعنی در نهایت کم‌تر از یک درصد از آب‌های شیرین موجود روی کره‌ی زمین در دسترس ما قرار دارند.

آب‌های جمع شده در سفره‌های زیرزمینی در نتیجه‌ی باران و برف، بخش عمده‌ای از آب‌های شیرین را تشکیل می‌دهند.

  • آب بودن یا نبودن

نوشیدن آب برای سلامتی بسیار مهم است.

هرانسان باید روزانه حدود دو لیتر آب بنوشد. این میزان برای برخی افراد بیش‌تر هم خواهد بود. مثلاً کسانی که باردارند، سالمندان، ورزشکاران یا افرادی که فعالیت بدنی زیاد در مناطق گرم دارند، باید بیش‌تر آب بنوشند.

بر اساس آمارهای سازمان ملل هر سال افراد زیادی به‌خاطر عدم دسترسی به آب سالم و کم‌نوشیدن آب جانشان را از دست می‌دهند.

  • از پیامدها: گرسنگی، بیماری و فقر

بسیاری از چالش‌ها و پیامدهای کم‌آبی، کشورهای فقیر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این موضوع بر تمامی جنبه‌های زندگی ساکنان این مناطق اثرگذارست. از سختی تأمین غذا و مشکل گرسنگی تا رواج انواع بیماری‌ها و حتی بیکاری و ضربه خوردن به اقتصاد کشور!

مشکل کم‌آبی از دید سازمان ملل دو وجه اقتصادی و فیزیکی دارد؛ کمبود فیزیکی آب یعنی کم‌شدن منابع آبی مثل دریاچه‌ها ، رودخانه‌ها و… و کمبود اقتصادی آب یعنی کم‌بودن زیرساخت‌های لازم و صحیح برای دسترسی به منابع آبی بر اساس شاخص کمیسیون توسعه‌ی پایدار سازمان ملل متحد. ایران جزء کشورهای شدیداً کم آب است.

  • بحران كمبود یا مصرف نادرست؟

بر اساس تخمین‌های سازمان ملل متحد، یک فرد در شبانه‌روز بین ۲۰ تا ۵۰ لیتر آب نیاز دارد. این میزان آب به نیازهای طبیعی انسان مانند نوشیدن، پختن غذا و شست‌وشو پاسخ خواهد داد.

بیش از یک ششم مردم دنیا به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند و ایران جزء کشورهایی است که سرانه‌ی مصرف آب در شهرهای پرجمعیت آن از استاندارد جهانی بالاتر است. این یعنی این‌که نه تنها با بحران کم‌آبی مواجهیم، بلکه از منابع موجود هم به‌درستی استفاده نمی‌کنیم.

  • كم آبی و سفره‌ی غذایی ما

مشکل کم‌آبی تبعات زیادی دارد که همه‌ی ما کم ‌و بیش با آن‌ها آشناییم. محدود‌شدن آب آشامیدنی و جیره‌بندی‌شدن آن، خشک‌شدن آب دریاچه‌ها و چشمه‌ها و از بین رفتن گونه‌های گیاهی و جانوری، فقط بخشی از این پیامدهاست.

تغییر در مواد غذایی و خوراکی‌هایی که می‌خوریم، جنبه‌ی دیگری از این اتفاق است. مثلاً احتمال دارد در آینده‌ای نه‌چندان دور، کشاورزان مجبور شوند به‌جای کاشتن موادی که برای رشد به آب زیادی نیاز دارند، گیاهانی را بکارند که کم‌ترین آب را لازم داشته باشند. در نتیجه سفره‌ی غذایی ما نیز تغییر خواهد کرد! حتی ممکن است بعضی از موادی که الآن به‌راحتی می‌خوریم دیگر کاشته نشوند یا آن قدر گران شوند که نتوانیم به‌راحتی آن‌ها را تهیه کنیم.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب آب را دریاب! در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :آب را دریاب!
http://mofidestan.ir/%d8%a2%d8%a8-%d8%b1%d8%a7-%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7%d8%a8/